כאבי מחזור   PMS

דיסמנוראה הינה ווסת כואבת והתלונה הכי שכיחה מכלל התלונות הגניקולוגיות. זוהי הסיבה השכיחה ביותר להעדרות נשים מהעבודה, בי"ס ופעילויות אחרות. כדי להבין מה הסיבה לכאבי המחזור, יש להבין מהו המחזור הווסתי. ווסת מתרחשת כשהשכבה הפנימית של הרחם נושרת. שכבה זו נועדה להזין את הביצית המופרת. במידה ואין הריון אותה שכבה נושרת. הגוף משחרר את הרקמה המיותרת וכלי הדם המיותרים כדי שבחודש הבא תבנה רקמה חדשה לניסיון הריוני נוסף. השלת רקמת הרחם נגרמת על ידי הורמונים פנימיים. בתחילת המחזור החודשי מופרשים הורמוני FSH ו LH מבלוטת יותרת המוח, הממוקמת במוח. הורמונים אלו מגרים את השחלות. השחלות הם מאגר של ביציות האישה. בזמן שביצית בשלה נוצר סביבה זקיק. כל סבב מחזור ממוצע נוצר זקיק אחד וביצית בשלה אחת. בזמן הבשלת הביצית מתחילות השחלות להפריש הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון.

אסטרוגן מגיע לשיאו כשהביצית בשלה ופרוגסטרון מגיע לשיאו אחרי הביוץ, וגורם לעליית חום הגוף. אסטרוגן ופרוגסטרון גורמים לעיבוי רירית הרחם. השכבה הפנימית של הרחם מתחילה לגדול וכלי דם חדשים נוצרים. בזמן הביוץ הביצית הבשלה נלקחת על ידי החצוצרה לתוך החצוצרה. הזקיק שממנו יצאה הביצית נהפך לגופיף צהוב. הגופיף הצהוב מפריש פרוגסטרון. אם הביצית מופרת היא תשתרש בקיר הרחם והגופיף הצהוב ימשיך להפריש פרוגסטרון. אם הביצית לא מופרת, הגופיף הצהוב יתמוסס, רמות הפרוגסטרון ירדו, המעטפת של הרחם תתחיל להתמוסס ווסת תתחיל.

 

דיסמנוראה מציינת כאבים במחזור הוסתי המורגשים בבטן תחתונה או באזור עצם העצה. הכאבים ,מכווצים חדים,"מושכים" ואף מקרינים לגב ולרגליים. לרוב יופיעו לפני הדימום הוסתי ו/או במהלכו ויחלפו לאחר כיומיים שלושה של דימום .נוכחות קרישי דם גדולים אופיינית גם היא . לעיתים רבות ,תופעה זו משפיעה ופוגעת באורח החיים היומיומיים של האישה . מעבר לכאבים הישירים ישנם עוד סימפטומים החלים בו זמנית וכוללים חוסר שקט, התקפי בכי,כאבי ראש,תאווה למתוקים,נפיחות בבטן,רגישות בחזה ועוד.

 

הרפואה המערבית מפרידה בין דיסמנוראה ראשונית -כאבי מחזור המיוחסים יותר לגיל ההתבגרות (אך יכולים להתפתח גם בגילאים מבוגרים יותר )ומופיעים ללא כל בעיה אורגנית ,זיהומים ,גידולים או גורמים אנטומיים. הטיפול המודרני יכלול משככי כאב ונוגדי דלקת .  לדיסמנוראה משנית מקושרת יותר ( אם כי לא בהכרח )לכאבי מחזור על רקע מחלה אורגנית,זיהומים או גידולים שונים .

 

נשים סבלו מסימפטומים שונים המופיעים לפני הוסת כבר מראשית הימים. סימפטומים אלו נקראים "תופעות טרום וסתיות" או PMS (Premenstrual Syndrome). בכתבים העתיקים היו קוראים ל-PMS "מחלת הבתולות", כיוון שנשים נשואות היו רוב הזמן בהריון ולא היה להן מחזור. 

למרות שבעשורים האחרונים נעשו צעדים גדולים בתחום, ההבנה שלנו לגבי התופעות, מה גורם להם ודרכי הטיפול בתופעות הטרום וסתיות נשארה נושא מתמשך למחקר.

הרעיון הישן, שאמר ש"הבעיה נמצאת פשוט בראשן של הנשים" ננטש, ובמקומו באה ההבנה כי זוהי תופעה ביולוגית-פיזיולוגית. גישה המאפשרת תמיכה וטיפול רפואי בבעיה. 

הגדרה

באופן כללי, התופעות הטרום-וסתיות מאופיינות ע"י תבנית מחזורית של סימפטומים פיזיקליים, פסיכולוגיים או התנהגותיים, המתחילים אחרי הביוץ ומסתיימים מספר ימים אחרי תחילת הוסת. 

הסימפטומים יכולים להופיע למשך של 1-14 ימים (בדרך כלל 7-10 ימים) לפני תחילת הוסת, ונעלמים עם תחילת הדימום. הסימפטומים של PMS מופיעים באופן קבוע כל חודש או רוב החודשים, כאשר העוצמה של הסימפטומים יכולה להשתנות באופן משמעותי בין מחזור אחד למשנהו. מקובל לחשוב כי התופעות של PMS מחמירות ככול שמתבגרים (הכי גרוע בין גילאים 30-40), ובדרך-כלל לא משתפרים אחרי לידה.

תופעות רבות המופיעות כשבוע לפני הופעת הדימום הויסתי. ונובעים כתוצאה מאי סדירות השינויים ההורמונלים הקורים בתקופת מחזור הווסתבעיקר בשינויים ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון. העוצמה משתנה מאישה לאישה ותלויה במצב הנפשי שלה, מגילה, מצב בריאותה ומוצאה.

 

מאבחנים 4 תתי קבוצות עיקריות:-

 1- PMS-A  הנפוץ ומתבטא בתופעות של חרדה, רגזנות, שינויי מצב-רוח, חוסר ריכוז ואגירת נוזלים.

  2- PMS-C  מאופיינת באי יציבות ברמת הסוכר בדם, תיאבון מוגבר, תשוקה למתוק, עייפות וסחרחורת, דפיקות לב מהירות וכאבי-ראש.                      

 3- PMS-D  רמות נמוכות של אסטרוגן ורמות גבוהות של פרוגסטרון. הרמות הנמוכות של האטרוגן גורמות לפירוק של המתווכים העצביים במוח-הגורם לדיכאון, נדודי שינה, התקפי בכי ולהפרעות בזיכרון.  יש צורך בהתייחסות מרובה למרות נדירותה כי התסמינים יכולים להוביל  אפילו להתאבדות.

 4- PMS-H  מאופיין באצירת נוזלים בעקבות רמות גבוהות של אלדוסטרון בדם.אגירת הנוזלים מתבטאת בנפיחות בבטן, בידיים, בפנים ובקרסוליים בנוסף עלייה במשקל וגודש בחזה.

 

כאבים ויסתיים הגורמים להתקפלות בגלל כיווץ של הרחם – התסמין העיקרי ב דיסמנוראה.

• שינויים במצב רוח

• נפיחות של הגוף וצבירת נוזלים בגלל רמות אלדוסטרון גבוהות.

• כאבים בשדיים

גורמים פיזיולוגים:

• רמות גבוהות של אסטרוגן ורמות נמוכות של פרוגסטרון.

• לרב LH נמוך ו – FSH גבוה.

• רמות פרולקטין ואלדוסטרון עשויות להיות גבוהות.

וגם:

• השמנה

• סטרס

• מחלה כרונית

• יתר עבודה

• סכרת

• תזונה לקויה                                                                                                                  

          יש 2 סוגי דיסמנוראה:

1. דיסמנוראה ראשונית – לא קשורה לשום בעיתיות באגן . הכאב עצמו הוא הבעיה. לרוב כאב ווסתי זה מתחיל לפני גיל 20, עם הביוץ הראשון. דיסמנוראה ראשונית מקושרת לבחילות ב 50% מהמקרים, הקאות ב 25% מהמקרים והטלת צואה תכופה ב 35% מהמקרים. הכאב מקושר להתכווצות הרחם. משך הכאב העז נמשך בדרך כלל כמה שעות ודועך במשך יום-יומיים.

מבחינים בשני סוגי דסמנוראה ראשונית: ספזמוטית וגדושה.

• דסמנוראה ראשונית ספזמוטית שכיחה בגילאים צעירים, בבנות נוער, בנשים שלא הרו. היא מתבטאת בכאב חד עקב התכווצות הרחם, כאבים בשרירי הבטן, חום\קור, התעלפות, הקאות, עצירות\שלשול. הסיבה לכאבים הינה כלי דם המובילים לרחם מתכווצים ונרפים, מובילים פחות חמצן לרחם מה שגורם להצטברות פסולת וחומצה לקטית בדם, דבר המוביל לכאב. הסיבה להתכווצות הינה ההורמון פרוגסטרון ופרוסטגלנדינים.

פרוסטגלנדינים הם מולקולות אשר נוצרות בגופנו מחומצות השומן אותם אנו אוכלים. הפרוסטגלנדינים, בדומה לפעולת ההורמונים בגופנו, קשורים למערכות שונות ומשפיעים בעיקר על:

-נטיית הגוף לדלקתיות-יתר ואלרגייה

-קרישיות הדם

-התכווצויות של דרכי הנשימה.

- והרלוונטי לכאבי המחזור - התכווצויות שריר חלק (השרירים החלקים הם אלה שעוטפים את האיברים הפנימיים: שריר הרחם, שרירי בלוטת השתן, שרירי מערכת העיכול ושרירי העורקים).

חומצות השומן שממנו מורכבים הפרוסטגלנדינים הם אלה שמשפיעים על תכונותיהם:

-ככל שחומצת השומן יותר רוויה ,כך הפרוסטגלנדינים שהיא מייצרת גורמים לגוף לנטות ליותר דלקתיות, אלרגיות, לדם להיקרש יותר מהר, לסובלים מקוצר נשימה ואסטמה מגביר את תכיפות ההתקפים בגלל נטייה לכיווץ דרכי הנשימה, לעלייה ברמות שומני הדם, עלייה בלחץ הדם וכאבי מחזור גדולים יותר (כיווץ שרירי כלי-הדם והמערכת הגניקולוגית) וכו'.

-הפרוסטגלנדינים בעלי התכונות ההפוכות לחלוטין מאלה שתוארו לעיל בהקשר חומצות שומן רוויות, נוצרים מחומצות שומן מסוג אומגה-3 ותורמים להורדה של טריגליצרידים, כולסטרול "רע", הורדת לחת דם, "דילול הדם", הורדת הנטייה לדלקות וכיווצי שריר כגון הורדת כאבי מחזור וכו'.

 

• דסמנוראה ראשונית גדושה מתאפיינת בכאב קהה בגב התחתון ובאגן. הכאב מלווה לרוב בנפיחות, עליה במשקל, רגישות, כאבי ראש ועצבנות. מצב זה לא משתפר עם הגיל ואף עלול להחמיר. מצב זה מלווה בדרך כלל באגירת נוזלים ומלח

2. דסמנוראה משנית - מאופיין יותר בנשים מבוגרות בגילאי ה 40-50. קשורה לבעיות אגן כגון:

• אנדומטריוסיס- חלקים של רירית הרחם מושתלים וגדלים מחוץ לרחם בחלל האגן (חצוצרות, שחלות, רחם, מעי, שלפוחית השתן). רקמה זו מגיבה לשינויים ההורמונלים, כמו רקמת רחם רגילה, ולכן מדממת בזמן ווסת. הרקמות שלא נמצאות ברחם לא יכולות לעזוב את הגוף דרך הנרתיק. אחרי זמן מה הם עלולים לגרום להצטלקות, לדלקתיות. כאב הוא אחד התוצאות לנזק המבני הנגרם. נשים עם אנדומטריאוזיס סובלות מכאבים בזמן ווסת ובזמן קיום יחסי מין

• דלקת באגן (PID) – דלקת ברחם, בחצוצרות או בשחלות. מצב זה מלווה בחום, צמרמורות, כאב גב, הפרשות נרתיקיות מרובות, כאב לאחר קיום יחסי מין. אם הדלקת ברמה נמוכה היא עלולה להתפרש ככאב מחזור.

• גידולים פברואידים של הרחם – רקמות שריר של הרחם גדלה באופן לא מבוקר. שכיח יותר בנשים בגיל הפוריות. רקמת שריר זו מגורה על ידי אסטרוגן. במידה והגידול לוחץ על שלפוחית השתן או המעי זה גורם ליציאות תכופות והטלת שתן דחופה. לרוב בעיה זו חולפת בגיל המעבר עם נפילת רמות האסטרוגן.

 

סימפטומים של כאבי המחזור השונים:

 

דסמנוראה ראשונית ספזמוטית          דסמנוראה ראשונית גדושה          דסמנוראה משנית

כאב חד                                             כאב קהה בגב תחתון ואגן            כאב באגן ובגב

כאב גב                                              נפיחות                              כאב בזמן ואחרי קיום יחסי מין 

כאב בירכיים הפנימיות                        עליה במשקל                              חום

בחילה                                                רגישות בשדיים                        צמרמורות

הקאה                                                כאבי ראש                          הפרשות וגינליות לא תקינות

שלשול                                                עצבנות                               שינוי ביציאות מערכת העיכול

התעלפות  

סחרחורת  

עייפות  

כאבי ראש
 
 
אבנר חי הילינג ורפלקסולוגיה 050-6667847
 
מקורות: http://naturemed.co.il/in_si/health_16.html
חזרה אל הדף
אבנר חי שירותי הילינג
050-6667847
דואר אלקטרוני
תחומים
איזון גוף נפש , אימון אישי , אימון עסקי , ארומתרפיה , ביו אנרגיה , בעיות אכילה , דיאטה , הבריאות הטבעית , הילינג , הילינג לעוברים , הפרעות קשב וריכוז , הרגלי אכילה , הרזייה , חשיבה חיובית , טיפול בכאב , ייעוץ וניהול רוחני , כתיבה אינטואיטיבית , ליווי חולים סופניים , נטורופתיה , פרחי באך , צמחונות וטבעונות , צמחי מרפא , צמחי מרפא מערביים , צמחי מרפא סיניים , רפלקסולוגיה , תזונה טבעית , תזונה מאוזנת , תקשור , תקשורת בינאישית , תרפיה בכתיבה , תת מודע
איזורים
חיפה הקריות עכו ונהריה ,נתניה חדרה והישובים עד חיפה ,השרון ,תל אביב וגוש דן ,השומרון ובנימין ,כל הארץ
כל הזכויות לתוכן דף זה שמורות לAvner - Healing ©
האחריות לתכנים בדף זה חלה על Avner - Healing באופן בלעדי
עד לרגע זה ביקרו באתר 376404 מבקרים. האתר עודכן לאחרונה ב 23/01/2017 09:49:12
אתר זה מנוהל במערכת www.metaplim.co.il © מטפלים - בית למקצועות הטיפול והיעוץ