פורטל רפואה אלטרנטיבית
המוות חשוב לחיים ע''פ אליזבת קובלר רוס, דר לגרנסקי בלוס
מהאתר: רפואה משולבת -דר לגרנסקי בלוס
עודכן: 03/10/2016 09:30:31
שתף בפייסבוק
"המוות חשוב לחיים"
חמשת השלבים של תהליך התמודדות עם המוות.
מודל של ד"ר אליזבט קובלר- רוס

ניסיון מקצועי מראה לי, שבמקרים רבים, אדם חולה חושב, שחוויות שקוראות לו בעקבות  מחלה  קשה - הן יוצאות מן הכלל, שרק הוא לא יכול להתמודד איתם וזה מכניס אותו לפלונטר רגשי נוסף.  קרובי משפחה לא מבינים מה פתאום אדם חולה כועס על כל סביבתו וחסר סבלנות לגמר או נכנס לדיכאון עמוק. במידה שאנשים עצמם והקרובים שלהם (וכדאי לא לשכוח את הכלים הללו לצוותים המטפלים- רופאים , אחיות, פסיכולוגים, מטפלים) יכירו בנורמטיביות של התופעות המתרחשות אצל אדם חולה.  כך ההתמודדות עם המצבים האלה תהיה יותר קלה.

כאן  מתוארים 5 שלבים של התמודדות עם ידיעה על מחלה קשה, שיכולה לגרום למוות.
להמשך קריאה לחץ כאן >>>

אליזבט קובלר- רוס (1926-2004), רופאה פסיכיאטרית ומורה רוחנית מארצות הברית, שבשנות השישים התחילה את עבודתה עם אנשים חולים במחלות סופניות קשות. היא פנתה לאנשים ובשיחות פתוחות רבות עמם התבררו לה תהליכים, שעוברים אנשים  חולים במחלות קשות. מהאינפורמציה שהתקבלה ממאות ראיונות  ד"ר קובלר רוס בנתה את המודל "חמשת השלבים התמודדות עם אובדן, מחלות קשות, מוות".

הסיפור של השיחות הארוכות עם אנשים ומה שעומד אחוריהם מתואר בספרה של אליזבט

 

"לחיות עם המוות : על חשוכי מרפא והנוטים למות, על קרובי משפחתם, רופאיהם והאחיות המטפלות בהם."

"On Death and Dying. What the Dying Have to Teach Doctors, Nurses, Clergy, and Their Own Families"

 

הספר תורגם לעברית. וכפי שאפשר לראות  שמו  עבר  שינוי עם שינוי המשמעות.

מה, שמספרת  האישה הנדירה הזו, שאנשים קרובים למוות – הם  מורים גדולים של כל אחד מאיתנו.  וניסיון  ארוך טווח   כרופאת משפחה ומטפלת באנשים גוססים ומשפחתם מוכיח את העובדה הזו  כל פעם מחדש.

ספר נוסף של  ד"ר קובלר רוס- סידרת הרצאות שלה בנושא  חיים ומוות.

"המוות חשוב לחיים. החיים, המוות והחיים שלאחר המוות"

 
ניסיון מקצועי מראה לי, שבמקרים רבים, אדם חולה חושב, שחוויות שקוראים לו בעקבות  מחלה  קשה- הם  יוצאות מן הכלל,  שרק הוא לא יכול להתמודד איתם וזה מכניס  אותו לפלונטר רגשי נוסף.  קרובי משפחה לא מבינים- מה פתאום   אדם חולה כועס על כל סביבתו וחסר סבלנות לגמרי. במידה שאנשים עצמם והקרובים שלהם (וכדאי לא לשכוח על זההצוותים המטפלים: רופאים, אחיות, פסיכולוגים, מטפלים) יכירו בנורמטיביות של התופעות, שקורות לאדם חולה- כך ההתמודדות עם המצבים האלה תהיה יותר קלה.

הרבה פעמים, שאדם יודע- שבמקרים דומים אנשים חשים רגשות דומות, זה כבר מרגיע אותו.

כאן  מתוארים 5 שלבים של התמודדות עם ידיעה על מחלה קשה, שיכולה לגרום למוות.

כדאי לציין, שאורכו  של כל השלב הוא מאוד אישי. ישנם  אנשים, שיכולים להישאר בשלב הראשון במשך שנים, כמעט עד המוות. וישנם  אנשים, שמתקדמים משלב לשלב מהר.

חשוב מאד להבין, שצריך ללוות את החולה בקצב שלו. הוא יכול לעבור שלב- רק שהוא בעצמו מוכן ולא לפי צפיות של אחרים. חשוב להיות קשובים לצורכי האדם החולה בהתאם לכל שלב.

 

ברצוני גם לציין שוני  בין גישה  של "חמלה" ו"רחמים".

שמספרים  לכם על אדם, שחולה במחלה קשה, התגובה הראשונית בדרך כלל :" כמה הוא מסקן." אתם מרחמים עליו. בשיחות רבות עם אנשים חולים במחלות קשות, רוב האנשים  בשום פנים ואופן לא רוצים שום רחמים... הם אפילו מנתקים את הקשרים עם הסביבה כדי לא לראות מבט מרחם. הם שונאים שרוצים לעזור להם ממקום של רחמים. יחד עם זאת – בשמחה רבה יקבלו את העזרה ממקום של "חמלה"- רגש ופעולה של תמיכה ממשית.

ואנשים חולים צודקים, כי "האנרגיה של  רחמים"  אמורים להחליש ולפגוע- גם באדם המרחם, וגם באדם, שמרחמים עליו.

וזה  אפשר לראות בניסוי שנעשה. בשני חדרים נפרדים  ישבו בני הזוג מחוברים למספר רב של מכשירים, המודדים כל מיני פרמטרים גופניים: דופק, לחץ הדם, פעילות הלב, הפרשת הורמונים וכו...

לאחד אמרו שבת זוגו חולה במחלה סופנית. הרגש הדומיננטי שהופיע  אצלו – היה רחמים. מייד כל המדדים של האדם, שריחם על בת זוגו החמירו באופן דרסטי. ומה שיותר חשוב- שהחמירו את כל המדדים של בת זוגו, שלא ידעה דבר על התהליך המתרחש. הניסוי הזה מוכיח שוב - שקיימת קישור אנרגטי בין אנשים, שהקשרים האלה משפיעים זו על זו, אפילו שאנשים לא מדברים על זה.

הניסוי הזה מראה לנו כמה חשובה תמיכה אמיתית ממקום חמלה וקבלת המצב.

 

אפשר לפנות אלי בכל נושא טיפולי באנשים נוטים למוות ומשפחתם.

בהרחבה

"טיפול ותמיכה במצבים קרובים למוות"

 
שלב 1- הכחשה ובידוד: "לא, לא אני, זה לא יכול להיות"

בשלב זה החולה ובני משפחתו לא מאמינים לידיעה על הסוף המתקרב, ובד"כ משוכנעים שנפלה טעות. קובלר-רוס מתייחסת לתגובה זו כבולם זעזועים שהאדם זקוק לו עם קבלת הידיעה הקשה. ההשהיה שבהכחשה מאפשרת לאדם מעין פסק זמן לאסוף את עצמו, לגייס כוחות, ובהדרגה להחליף את ההכחשה במנגנוני הגנה פחות קיצוניים, שיאפשרו בהמשך הבנה וקבלה של המצב, גם אם בצורה חלקית. ההכחשה היא לרוב הגנה זמנית המבטאת את הקושי להתמודד עם המציאות.

שלב 2-כעס: "למה דווקא אני?"

מרבית האנשים לא יכולים להמשיך להתכחש לאורך זמן לידיעות על המוות המתקרב, או על האהוב שאיננו עוד, וההכחשה מפנה את מקומה לרגשות קשים של כעס, זעם, קנאה ושנאה. זהו שלב קשה מאוד להתמודדות גם עבור סביבתו שלו החולה הסופני, או של האדם שחווה אובדן. הכעס מופנה החוצה, לסביבה, לכול הכיוונים, לעיתים בצורה שנראית שרירותית וחסרת הבחנה. הבנה וקבלה שת הזעם מצד הסובבים יעזרו להתמודדות בכיוון של השלמה, כאשר תגובה הפוכה מצד הסביבה תפחית את הסיכוי להשלים עם המצב ותגרום לתחושות של בדידות .

שלב 3-מיקוח: "אני אעשה הכול, רק תן לי עוד כמה שנים..."

שלב זה מאפיין חולים סופניים, המתמודדים עם בשורת המוות הקרב ועם קבלתו של אובדן שמתרחש בהדרגה, אך פחות נפוץ בתהליך של אבל על אובדן שכבר התרחש. החולה מבטא את רצונו לדחות את הקץ בהתמקחות בניסיון למנוע את הבלתי נמנע. ההתמקחות כוללת בד"כ התחייבות ל"תשלום" כלשהו מצד החולה בתמורה לדחיית גזר הדין, או למילוי משאלות אחרונות.

שלב 4-דיכאון: "הכול חסר טעם עכשיו, בשביל מה לטרוח? בשביל מה לחיות?"

תחושה חריפה של אובדן, המשתנה בחומרתה מאדם לאדם, מחליפה את הכעס וניסיונות המיקוח. מופיעות מחשבות עגומות על העתיד, רגשות של אשמה ובושה, כשלון והחמצה. קובלר- רוס לא מאמינה בניסיונות לעודד ולהרגיע את החולה או המתאבל השרוי בדיכאון. לדבריה, הרגשת הדיכאון היא עיבוד רגשי חשוב של המצב, המסייע לתנועה בכיוון של קבלה והשלמה. לא כדאי לעודד ולשכנע ש"יהיה בסדר"- למרות הקושי צריך לעבור את שלב הדיכאון מתוך הקשבה והבנה.

שלב 5-קבלה

 
אם הסתייע בידו של האדם לעבור בתמיכת הסביבה את שלבי ההתמודדות הקודמים יופיע שלב של קבלה והשלמה. מתרחש וויתור על המאבק נגד הגורל ועל חשבונות עם העבר ועם הסביבה. בשלב זה החולה או המתאבל מסוגל לבטא מגוון של רגשות שחווה בשלבים הקודמים, להשלים עם סופיות החיים ולהיפרד מהאהוב עליו. בהדרגה מחליפים המגע השקט והמבט את מקומן של המילים, והאדם מתכנס בתוך עצמו, מרוקן מרגשות הכאב ומלהט המאבק כנגד המציאות הכואבת. בשלב זה האדם יכול להרגיש תשוש וזקוק למנוחה רבה, ויעדיף שלא להטריד את עצמו בענייני העולם. קבלה של המצב ע"י האדם עצמו וסביבתו הקרובה תאפשר פרידה של ממש. רוב החולים מגיעים לשלב זה, אך ישנן מעטים הממשיכים במאבק במוות והכחשתו, ולא מגיעים לשלב בו הם יכולים להניח לכך על מנת להשלים בשלווה עם המציאות. חשוב להבחין בשלב זה בין ייאוש וכניעה לבין השלמה וקבלה.
1 תגובות
הוספת תגובה
שתף בפייסבוק
תגובות ופניות
תגובה לכתבה המוות חשוב לחיים ע''פ אליזבת קובלר רוס, דר לגרנסקי בלוס
מסר פרטי ל טטיאנה לגרנסקי בלוס
שם
אימייל
כתובת המייל מוסתרת מהגולשים
מלל חופשי
מילת אבטחה
אנא הקלד את המילה שמימין
באנגלית, באותיות קטנות

רפואה משולבת -דר לגרנסקי בלוס
מומחית ברפואת המשפחה, מאסטר רייקי, הילינג, רפואת נפש-גוף, טיפול באבני חן. רפואה משולבת, הכוללת טיפול בגוף הפיזי, איזון גוף האנרגטי, קשר בין נפש לגוף. גמילה מעישון, הכנה ולווי בהריון, טיפול בפחדים וחרדות.
- פנייה ישירה
- כתבות ומאמרים
- אתר
המידע בדף זה ובאתר בכלל אינו בא במקום ייעוץ והנחייה מקצועית מרופא או מטפל. אם בחרת להשתמש במידע באופן כל שהוא, יש לאמת נכונותו עם איש מקצוע מוסמך. צוות אתר מטפלים עושה מאמץ לשמור על איכות תכנים גבוהה, אך אינו ערב לכך. כל אחריות, ישירה ו/או עקיפה לשימוש בתכני אתר מטפלים חלה על המשתמש ועליו בלבד. התוכן המוצג באתר מטפלים לרבות המלל וכל סוגי המדיה נשאב מאתריהם האישיים של המטפלים (המחבר) באופן אוטומטי. כל הזכויות והאחריות כולה לתוכן שייכות/חלה ל/על המחבר ולו/ועליו בלבד.
צור קשר | תנאי שימוש | מפרסמים
2014 מטפלים © metaplim.co.il
מטפלים. אתר רפואה אלטרנטיבי